Owners
BLAKE CHRISTOPHER T & RHONDA L97289 PIRATES POINT ROAD
YULEE, FL 32097
Parcel Summary
| Situs Address | PIRATES POINT RD |
|---|---|
| Use Code | 0000: VACANT |
| Tax District | 4: Nassau County |
| Acreage | 0.000 |
| Section | 43 |
| Township | 3N |
| Range | 28 |
| Subdivision | |
| Exemptions | None |
Short Legal
LOT 29IN OR 855/612
PIRATES WOOD 4 UNR
Values
| 2024 Certified Values | 2025 Certified Values | |
|---|---|---|
| Land Value * | $170,000 | $200,000 |
| (+) Improved Value | $0 | $0 |
| (=) Market Value | $170,000 | $200,000 |
| (-) Agricultural Classification | $0 | $0 |
| (-) SOH or Non-Hx* Capped Savings ** | $14,375 | $28,813 |
| (=) School Assessed Value | $170,000 | $200,000 |
| County Assessed Value | $155,625 | $171,187 |
| (-) School Exemptions | $0 | $0 |
| (-) Non-school Exemptions | $0 | $0 |
| (=) School Taxable Value *** | $170,000 | $200,000 |
| (=) County Taxable Value | $155,625 | $171,187 |
Sales Information
| Sale Date | Book Page | Price | Instr | Qual | Imp | Grantor | Grantee |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1998-11-10 | 0855/0612 | $100 | WD | U | V | BROWN MICHAEL P | BLAKE CHRISTOPHER T & RHONDA LYNN |
| 1998-08-12 | 0844/1084 | $46,000 | WD | Q | V | BROWN MICHAEL P | BLAKE CHRISTOPHER & RHONDA |
| 1977-04-11 | 0237/0378 | $7,400 | WD | U | V | MINER JOSEPH W & JANICE C | BROWN MICHAEL P |
Buildings
No Buildings